آینده تولید محتوا در ایران و جهان

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا نامی است که به فرآیند ایجاد رسانه های دیجیتالی که قرار است در اینترنت مستقر شود، داده می شود. هر آنچه را که در یک وب سایت قرار دارد محتوا می نامند و شامل متن نوشتاری، نقاشی، عکس، فیلم و فایل صوتی است. این بدان معنی است که فرآیند تولید محتوا چند رشته ای است و توسط متخصصان مختلف از جمله نویسندگان، هنرمندان، عکاسان، فیلمسازان و نوازندگان انجام می شود. در واقع می توان گفت هر کسی که به رشد و گسترش اطلاعات موجود در اینترنت کمک می کند، محتوا تولید می کند. بنابراین تولید محتوا می تواند شامل به روزرسانی در سایت های رسانه های اجتماعی مانند پست های وبلاگ، لایک های فیس بوک و توییت های توییتر باشد.

تولید محتوا
تولید محتوا
 
چشم انداز خلاق و ارزش تجاری تولید محتوا

طرز تفکر و مجموعه ابزارهای تولید محتوا می تواند علاوه بر نتایج خلاقانه بهتر، صرفه جویی در هزینه و زمان بالقوه قابل توجهی نیز داشته باشد. تولید محتوا یکی از روش های ترکیب جلوه های بصری و فناوری در طول چرخه عمر مارکتینگ و سئو است. این فرآیند جدید نیست، با این حال روندهایی وجود دارد که می تواند موجب افزایش علاقه و اتخاذ روند بهتر برای کسب و کار شود. چرا تولید محتوا در جهان و ایران شتاب می گیرد؟ تولید محتوا یکی از روش های بازاریابی می باشد که تا به امروز توانسته کسب و کارها و فروشگاه های متعددی را به کاربران در میان اول نشان دهد. مدیران و متخصصان محتوا را کمی متفاوت تعریف می کنند. با این حال در هسته اصلی خود، ایجاد محتوای مجازی مدرن است که بسیاری از شرکت ها آن را در برنامه روزانه خود جای داده اند و از این فناوری در کل چرخه عمر تجارت و فعالیت های خود بهره می برند. تولید مجازی می تواند برنامه ریزی تولید محتوا را افزایش دهد، بازده هدف را افزایش دهد و تعداد بازپخش های گران قیمت را کاهش دهد.

تولید محتوا

 

بازنگری در روایت داستان ها در تولید محتوا
رهبران خلاق در فیلم و اپیزودیک نشان داده اند که تولید محتوا می تواند خروجی های خارق العاده ای داشته باشد. تجسم، ضبط حرکت، دوربین هیبریدی و عملکرد زنده از تکنیک های تولید مجازی هستند که به مجموعه ابزارهای ایجاد محتوای مدرن تعلق دارند. برای هر فناوری جدید یک منحنی یادگیری اولیه وجود دارد اما هزینه های اجرا در نهایت با گذشت زمان کاهش می یابند.

آینده تولید محتوا به انسانها نیاز دارد
آینده تولید محتوا ترکیبی قدرتمند از فناوری و تکنیک است. اکثر سازمانها از سازمان قبلی استقبال می کنند، بنابراین سازمان دوم در سالهای آینده به یک اولویت بزرگتر تبدیل خواهد شد. بازاریاب ها متوجه می شوند که روزهای اول بودن و یا طولانی ترین مدت به پایان رسیده است و دیگر به دنبال میانبرها و کارایی های آنها نیستند که ممکن است به کیفیت آسیب بزنند. در عوض افرادی را استخدام می کنند، آموزش می دهند و ارتقا می دهند که قادر به خلاقیت درخشان و پرکار باشند.

تولید محتوا
آینده تولید محتوا

در توصیف بخشی دردناک و واضح از بازاریابی محتوا که مارک ها و بازاریاب ها به طرز عجیبی از آن چشم پوشی می کنند یا از آن گریزانند، از اصطلاح صنایع دستی استفاده می شود. هر چه خلاقیت انسان در پشت تولید محتوا بیشتر باشد، محتوای خروجی بهتر خواهد بود. خوشبختانه ربات ها جایگزین نویسندگان و انسان های واقعی نشده اند، هر چند بسیاری از برندها آرزو دارند این یک مشکل فناوری باشد و در آینده رفع شود. دقیقاً مانند هر کاری، مهارت خاصی در پشت سبک بازاریابی تولید محتوا وجود دارد. متأسفانه اکثر افراد می خواهند همه چیز را اتوماتیک انجام دهند و از آنجایی که درکی از خلاقیت ندارند، در نتیجه ممکن است به اهداف خود آسیب بزنند. در چنین مواقعی به جای سرزنش فناوری یا تاکتیک در هنگام بروز اشتباه، بهتر است سرمایه گذاری بیشتری روی انسانهایی با مهارت یادگیری و خلاقیت بیشتر داشته باشید که قادر به تولید محتوای واقعا عالی هستند.

مقیاس تولید محتوا
سازمانهایی که سرمایه گذاری بیش از حد در توزیع و سرمایه گذاری کمتری در تولید محتوا دارند، تلاش می کنند موشکهای پرنده را به پرواز درآورند و وقتی این راهکار نتیجه لازم را نمی دهد، رنگ بیشتری روی بدنه می اندازند. این روش کار بدون بررسی دقیق و دنبال کردن نتایج می تواند با شکست مواجه شود. اما آیا فناوری و روند خوب و آموزش می تواند به شما کمک کند تا محتوای فراتر از آنچه امروز احتمالاً انجام می دهید را بسنجید؟ یک میلیون بار، بله. امروزه شاهد آن هستیم که شرکت ها و منابع بیشتری برای کمک به ایجاد محتوای فیزیکی ظهور می کنند که تمام ابزارهای موجود برای گردش کار، توزیع و تجزیه و تحلیل را در اختیار شما قرار می دهند. برخی از ابزارها و منابع ایجاد محتوای خوب شامل Canva و Infogr.am برای طراحی، Directr برای ویدئو ، Unsplash برای عکاسی و Grammarly ، Byword و Hemingwrite برای نویسندگی است.

تولید محتوا

البته ناگفته نماند بدون ذهنیت مناسب، بازاریابان مقیاس گذاری در بازاریابی محتوا را با استفاده از میانبرها و تولید حجم بیشتر به قیمت کیفیت برابر می دانند. برای این سازمان ها مقیاس اساساً به معنای تهیه بیشتر ذغال برای موتور لوکوموتیو است که نشان می دهد بازار تولید محتوا تند است. با رویکرد SEED مقیاس مربوط به سازگاری، کیفیت، آزمایش و تست و ارتباطات بهتر و عمیق تر با بیشتر مخاطبان انجام می شود. اگر حجم تولید محتوا افزایش یابد، به این دلیل است که آنها بر کیفیت خروجی تسلط دارند و اهدافی دارند که می توانند در خدمت به مخاطبان بهتر کار کنند. این چهار عنصر که به عنوان رویکرد SEED نامگذاری شده اند، عناصر اساسی ایجاد محتوای عالی هستند.

مهارت تولید محتوا
آیا رویکردهای عملی و واقعی تولید محتوای عالی را درک می کنید؟ آیا شما برای نوشتن، طراحی، فیلمبرداری و تولید صدا از دیدگاه خلاق و فنی آموزش دیده اید؟ آیا تمرین کرده اید؟ آیا شما به ابزارهای مناسب و فنون صحیح تسلط دارید؟ این موارد سوالاتی هستند که با دریافت جواب آنها می توانید به رسیدن مهارت دست یابید. بهترین راه برای داشتن مداوم در مصرف، یادگیری و گرفتن آموزش ها از انواع منابع است. خلاقیت مربوط به ایده پردازی است که یک مهارت در پی آن رشد می کند اما با توانایی ارتباط چیزهای مختلف و به ظاهر متفاوت، می توان این مهارت را آغاز کرد.

تولید محتوا

هیجان تولید محتوا
در ابتدا ممکن است این کار سخت به نظر برسد و یا اینکه شما در روند تولید محتوا از کار خود لذت واقعی را نبرید. بازاریابان محتوای عالی به طور طبیعی عاشق تولید محتوا هستند اما یک رهبری عالی می تواند به انگیزه تیم برای بهبود روند ایجاد محتوا بدون توجه به چشم انداز طبیعی آن کمک کند. این موارد هم به اسم کیفیت و هم کمیت، هم خلاقیت و هم معیارهای تولید محتوا در نظر گرفته می شوند. وقتی احساس می کنید کار معناداری انجام می دهید و در واقع از تولید محتوا لذت می برید، اهداف خارجی شما اعم از محاسبه کل تولید، ضربه زدن به معیارها یا رشد شغلی نیز بهتر ارائه می شوند.

آینده تولید محتوا
مهمترین نکته در پیشروی تولید محتوا، تمایل به ادامه یادگیری و آزمایش است. آیا با مهارت های خود در حالت کسب مداوم هستید یا بر یک رسانه تسلط دارید و روی آن متوقف می شوید؟ به این ترتیب ممکن است با موج نوآوری که دائماً صنعت را به جلو می کشد، تبخیر شوید. بهترین راهکار این است که علاوه بر تمرکز بر کار خود، پروژه های رقبای خود را بررسی کنید یا خطرات خلاقانه را در شغل خود بپذیرید و یا اینکه دائماً به آنچه نتیجه خوبی می دهد، عقبگرد آن را بررسی کنید و روند پیشبرد آن را بهبود بخشید. برای موفقیت در صنعت تولید محتوا، شما می بایست دائماً خود و تولید خود را چند بار بررسی کنید و مجدداً متن تازه ای را بنویسید.

Picture of علی نجفی‌زاده

علی نجفی‌زاده

مدیر ، موسس و مدرس مدرسه محتوا

برای مطالعه بیشتر

انگیزه چیست؟

انگیزه چیست و چطور باید آن را ایجاد کنیم ؟

یافتن انگیزه برای شروع یک تغییر می‌تواند چالشی حائز اهمیت باشد. این به شما کمک می‌کند تا درک کنید که ایجاد انگیزه برای ...
Live Stream

استریم چیست و چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

استریم روشی جدید و مناسب برای نمایش آنلاین ویدئوها و فیلم های موجود در شبکه های اینترنتی است. بیشترین زمانی که یک بیننده‌ی ...
بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار (BMC) چیست؟

هنگام تکمیل بخش‌های مختلف بوم مدل کسب و کار، در مرحله‌ای مرتبط با طرح ایده قرار می‌گیرید که به طوفان فکری شهرت دارد ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا