شناخت انواع بازاریابی

انواع بازاریابی

برای انجام تبلیغات مناسب کسب و کار خود، پیش از هر کاری باید تحقیقاتی در بازار انجام دهید که مشخص کند کدام نوع بازاریابی و کدام یک از ابزارهای موجود در هر نوع برای ایجاد برند شما بهترین است. در حال حاضر چندین نوع مارکتینگ وجود دارد که امروزه با کسب و کارهای متعدد مرتبط هستند. برخی از آنها آزمایش خود را گذر زمان پس داده اند که به طور کلی شامل موارد زیر می باشند:

  • مارکتینگ اینترنتی: با الهام از یک کمپین محصول که به صورت آنلاین برگزار می شود، ایده حضور در اینترنت به دلایل تجاری نوعی تبلیغات به خودی خود می باشد.
  • بهینه سازی موتور جستجو: به اختصار سئو، این فرایند بهینه سازی محتوا در وب سایت است به طوری که در نتایج موتور جستجو ظاهر می شود. این بازاریاب ها به جذب افرادی که جستجوهایی را انجام می دهند که نشان می دهد آنها علاقه مند به یادگیری یک صنعت خاص هستند، کمک می کنند.
  • مارکتینگ وبلاگ: وبلاگ ها تنها مختص نویسنده نیستند. اکنون مارک ها وبلاگ هایی را ایجاد می کنند تا در مورد صنعت خود بنویسند و علاقه مشتریان بالقوه ای را که برای کسب اطلاعات در اینترنت جستجو می کنند، پرورش دهند.
  • مارکتینگ در شبکه های اجتماعی: مشاغل می توانند از فیس بوک، اینستاگرام، توییتر ، لینکدین و شبکه های اجتماعی مشابه برای ایجاد تأثیر در مخاطبان خود به مرور استفاده کنند.
  • مارکتینگ چاپی: هرچه مشاغل از مقالات، عکاسی و موارد مشابه در انتشاراتی که مشتریانشان می خوانند، حمایت کنند، به جذب مشتریان بیشتر کمک خواهند کرد.
  • مارکتینگ در موتورهای جستجو: مشاغل می توانند به موتور جستجو بپردازند تا پیوندهایی را در صفحه های ایندکس خود قرار دهند که در معرض دید مخاطبان خود قرار بگیرند. این مفهومی به نام پرداخت به ازای هر کلیک است.
  • مارکتینگ ویدئویی: در حالی که روزگاری فقط تبلیغات تجاری وجود داشت، اکنون بازاریابان برای ایجاد و انتشار انواع ویدئوهایی که مشتریان اصلی آنها را سرگرم و آموزش می دهند، هزینه می کنند.
انواع بازاریابی در جهان
انواع بازاریابی در جهان

انواع بازاریابی در جهان

همانطور که می دانید بازاریابی در گذر زمان تا کنون با سرعت سرسام آوری تکامل یافته و انواع بیشتری از آن به وجود آمده است. بعضی از آنها قطعاً موثرتر و مرتبط تر از سایر موارد هستند.

۱. بازاریابی سنتی
مارکتینگ سنتی به تبلیغ برند در هر نوع کانال اشاره دارد که از قبل از ظهور اینترنت وجود داشته است. از آنجایی که در گذشته اطلاعات به راحتی در دسترس نبود، بیشتر بازاریابان سنتی به تاکتیک های خروجی مانند چاپ، تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردها متکی بودند.

بازاریابی سنتی
بازاریابی سنتی

۲. بازاریابی خروجی
بازاریابی خروجی شامل تبلیغات متعدد از جمله موارد چاپی، تلویزیونی، برقراری تماس تلفنی و ایمیل می باشد. این روش خروجی نامگذاری شده است ، چرا که نام تجاری پیام خود را برای گسترش آگاهی به مشتریانی می دهد که به آن نیاز دارند.

۳. بازاریابی ورودی
از طرف دیگر بازاریابی ورودی بیش از آنکه در مشتری اثر کند، باعث جذب مشتری می شود. اکثر تکنیک های آن به عنوان زیرمجموعه ای از مارکتینگ دیجیتال قرار می گیرند.

۴. بازاریابی دیجیتال
بازاریابی دیجیتال نقطه مقابل سنتی است و تمام تلاش تبلیغاتی را در بر می گیرد که از روش های الکترونیکی استفاده می کنند. کسب و کارهای دیجیتال موارد گسترده ای از جمله موتورهای جستجوگر، ایمیل، شبکه های اجتماعی و سایر سایت ها را در بر می گیرند که برای ارتباط با مشتریان شما مورد استفاده قرار می گیرد.

بازاریابی دیجیتال
بازاریابی دیجیتال

۵. بازاریابی موتور جستجو
مارکتینگ موتور جستجوگر یا SEM شامل تمام فعالیت هایی است که سعی در اطمینان از قابل مشاهده بودن محصولات یا خدمات کسب و کار شما در نتایج موتور جستجو دارد. هنگامی که کاربر یا مخاطب کلمه کلیدی مورد نظر خود را جستجو می کند، SEM به تجارت شما این توانایی را می دهد تا در اولین نتایج جستجو ظاهر شوید. دو نوع SEM شامل بهینه سازی موتور جستجو برای نتایج جستجوی ارگانیک و افزایش بازدید به ازای هر کلیک برای SERP های تحت حمایت است.

۶. بازاریابی محتوا
مارکتینگ محتوا ابزاری اساسی در مارکتینگ ورودی و دیجیتال است زیرا محتوا همان چیزی است که به مخاطبان و همچنین موتورهای جستجو مانند Google اجازه می دهد تا اطلاعات مورد نیاز خود را در وب پیدا کنند. طبق تعریف شامل ایجاد، انتشار و توزیع محتوا برای مخاطبان هدف شما است. رایج ترین مولفه های یک برنامه بازاریابی محتوا رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها، محتوای بصری و دارایی های محتوای برتر مانند ابزارها، کتاب های الکترونیکی یا وبینارها هستند.

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

۷. بازاریابی شبکه های اجتماعی
مارکتینگ شبکه های اجتماعی ایجاد محتوا برای تبلیغ برند و محصولات شما در رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر است. مخاطبان خود را هنگام تولید محتوا به یاد داشته باشید. هیچ کس به دنبال یافتن چیزی برای خرید به شبکه های اجتماعی وارد نمی شود، بنابراین با استفاده از انواع محتواهای مفید، آموزنده، سرگرم کننده و یا جذاب آنها را به سمت خود جذب کنید. محتوای منحصر به فرد شما باید متناسب با پلتفرم خاصی باشد که در آن به اشتراک می گذارید تا در افزایش دسترسی به پست شما کمک کند.

۸. بازاریابی ویدئویی
مارکتینگ ویدئویی نوعی مارکتینگ محتوایی است که شامل استفاده از ویدئو به عنوان یک رسانه می باشد. ایده ایجاد فیلم ها و بارگذاری آنها در وب سایت، YouTube و رسانه های اجتماعی شما برای افزایش آگاهی از برند، تبدیل تولید و بسته شدن معاملات است.

۹. بازاریابی صوتی
مارکتینگ صوتی از بلندگوهای هوشمند مانند آمازون الکسا و گوگل هوم استفاده می کند تا به افراد آموزش دهد و به سوالات مربوط به موضوعات مورد علاقه آنها پاسخ دهد.

۱۰. ایمیل مارکتینگ
مارکتینگ از طریق ایمیل شامل ارسال محتوای آموزشی یا سرگرمی و پیام های تبلیغاتی برای افرادی است که مایل هستند پیام های شما را دریافت کنند. هدف اصلی تعمیق روابط شما با مشتری از طریق ارسال پیام های بازاریابی شخصی به مشتری است.

ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ

۱۱. بازاریابی مکالمه ای
مارکتینگ مکالمه ای توانایی مکالمه شخصی 1: 1 در چندین کانال، ملاقات با مشتریان در مورد نحوه، زمان و مکان مورد نظر برای خرید است. این چیزی فراتر از چت زنده است که شامل تماس های تلفنی، پیام کوتاه، پیام رسان فیسبوک، ایمیل، اسلک و موارد دیگر می باشد.

۱۲. بازاریابی Buzz
مارکتینگ Buzz یک استراتژی مارکتینگ ویروسی است که از محتوای خلاقانه، رویدادهای تعاملی و تأثیرگذار جامعه برای ایجاد تبلیغات دهان به دهان و پیش بینی خدمات یا محصولی که نام تجاری در شرف راه اندازی است، استفاده می کند.

۱۳. بازاریابی تأثیرگذار
مارکتینگ اینفلوئنسر برای بهره گیری از جامعه موجود پیروان درگیر در شبکه های اجتماعی طراحی شده است. اینفلوئنسرها در زمینه های خود متخصص محسوب می شوند. این افراد تأثیر بسیار زیادی بر مخاطبانی دارند که ممکن است شما در تلاش برای جلب آنها باشید و می تواند مارکتینگ مفیدی برای آن خریداران باشد.

بازاریابی تأثیرگذار
بازاریابی تأثیرگذار
Picture of علی نجفی‌زاده

علی نجفی‌زاده

مدیر ، موسس و مدرس مدرسه محتوا

برای مطالعه بیشتر

Live Stream

استریم چیست و چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

استریم روشی جدید و مناسب برای نمایش آنلاین ویدئوها و فیلم های موجود در شبکه های اینترنتی است. بیشترین زمانی که یک بیننده‌ی ...
شناخت انواع بازاریابی

شناخت انواع بازاریابی

برای انجام تبلیغات مناسب کسب و کار خود، پیش از هر کاری باید تحقیقاتی در بازار انجام دهید که مشخص کند کدام نوع ...
Getting things done

برنامه ریزی به روش GTD

در حالی که GTD برای راه اندازی و آغاز، نیازمند صرف زمان و انرژی در ابتدای کار است، اما با تداوم بکارگیری و ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا